تبلیغات
وبلاگ شخصی اکبر زواری رضائی - مسوولیت ماموران مالیاتی نسبت به گزارش حسابرسی مالیاتی

مسوولیت ماموران مالیاتی نسبت به گزارش حسابرسی مالیاتی

پنجشنبه 17 آذر 1390 10:51 ق.ظ   نویسنده : اکبر زواری رضائی      


نویسنده: عباس وفادار/ محمد كاظم تقدیر

در نوشتاری با عنوان «نقدی بر مقررات مغایر با ماده 272 قانون مالیات های مستقیم» كه در روزنامه وزین دنیای اقتصاد به قلم همین نویسندگان به چاپ رسید، توضیح داده شد كه به موجب ماده 272 قانون مالیات های مستقیم كه در تاریخ 27/11/1380 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید،...
... اولاموسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران، حسابداران رسمی و سازمان حسابرسی در صورتی كه وظیفه حسابرسی و بازرس قانونی یا حسابرسی اشخاص موضوع قانون مالیات های مستقیم را عهده دار باشند، در صورت درخواست این اشخاص مكلفند گزارش حسابرسی مالیاتی را طبق نمونه ای كه از طرف سازمان امور مالیاتی تهیه می شود، تنظیم كنند و ثانیا با توجه به تبصره یك همین ماده، اداره امور مالیاتی مكلف است چنین گزارشی را بدون رسیدگی قبول و مطابق مقررات، برگ تشخیص مالیات صادر كند. از همین رو، نتیجه گیری شد آیین نامه اجرایی كه هیات وزیران در سال 1379 (با اصلاحاتی در سال 1387) با استناد به تبصره 4 قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذیصلاح به عنوان حسابدار رسمی (مصوب 21/10/1372 مجلس شورای اسلامی و اصلاحیه آن) صادر كرده و در آن با خروج از حدود اختیاراتش، اجازه رسیدگی ماهیتی به گزارش های حسابرسی مالیاتی تنظیم شده توسط حسابداران ذی صلاح را صادر كرده است، خلاف قانون و قابل ابطال از سوی دیوان عدالت اداری است. زیرا از یك سو با استناد به آیین نامه اجرایی، نمی توان بر خلاف قانون مصوب مجلس حكمی صادر كرد و ثالثا به لحاظ تكنیكی، آیین نامه مربوط به یك قانون مقدم (قانون استفاده از خدمات تخصصی حسابداران ذی صلاح مصوب 1372) نمی تواند حكم یك قانون موخر (ماده 272 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1380) را تخصیص بزند.
در این نوشتار، به بررسی یكی از مهم ترین شبهاتی می پردازیم كه توجیهی در تبعیت نكردن برخی از مدیران و كارشناسان سازمان امور مالیاتی از حكم ماده 272 قانون مالیات های مستقیم است. این افراد استدلال می كنند از آنجا كه بر اساس ماده 219 قانون مالیات های مستقیم، شناسایی و تشخیص درآمد مشمول مالیات و مطالبه و وصول مالیات به عهده سازمان امور مالیاتی است و از سوی دیگر، بر اساس ماده 237 همین قانون، مسوولیت وجود اشكال در برگ تشخیص مالیات از هر جهت به عهده مامور مالیاتی صادر كننده برگ تشخیص است، بنابراین مسوولیت وجود اشكال در برگ تشخیص مالیات كه بر اساس گزارش حسابرسی مالیاتی صادر می شود، در هر صورت به عهده مامور مالیاتی صادر كننده برگ تشخیص بوده؛ بنابراین انجام رسیدگی نسبت به گزارش حسابرسی مالیاتی را حق قانونی خود می دانند. این پندار نادرست، ناشی از آگاه نبودن از قواعد تفسیر قانون است كه در رشته حقوق به آن پرداخته می شود.
یكی از ابتدایی ترین قواعدی كه در علم اصول فقه كه زیربنای تفسیر احكام شرعی و به تبع آن احكام قانونی در فقه و حقوق است، قاعده «تخصیص عام سابق به وسیله خاص لاحق» است. برخلاف نام پیچیده و پر طمطراق، این قاعده بسیار ساده است و تقریبا تمامی انسان ها آن را در زندگی روزمره به كار می گیرند. فرض كنید معلمی در كلاس به دانش آموزان بگوید: «تمامی دانش آموزان كلاس را ترك كنند» و سپس اظهار دارد: «علی در كلاس بماند». در اینجا هر فردی می تواند درك كند كه حكم عام نخست كه به همه دانش آموزان دستور ترك كلاس را می داد، با حكم خاص بعدی كه به علی دستور ماندن در كلاس را می داد، تخصیص خورده است. بنابراین، اگر علی در كلاس بماند كسی او را سرزنش نمی كند كه چرا كلاس را ترك نكرده است. حال به بحث اصلی در قانون مالیات های مستقیم برمی گردیم. در ماده 237 قانون مالیاتهای مستقیم، مسوولیت هرگونه اشكال در برگ تشخیص با مامور مالیاتی صادركننده آن است زیرا بر اساس ماده 219، همین مامورین هستند كه از طرف سازمان امور مالیاتی به تشخیص درآمد مشمول مالیات و وصول آن می پردازند. اما باید توجه داشت كه این حكم عام به موجب قانون لاحق، تخصیص خورده است. به این معنی كه در مورد برخی مودیان كه موسسات حسابرسی عضو جامعه حسابداران رسمی ایران، حسابداران رسمی یا سازمان حسابرسی وظیفه حسابرسی و بازرس قانونی یا حسابرسی آنها را بر عهده دارند، مراحل تعیین درآمد مشمول مالیات و تنظیم گزارش حسابرسی مالیاتی نه توسط مامورین سازمان امور مالیاتی بلكه توسط حسابداران ذیصلاح انجام می شود و از آن مهم تر، قانون گذار در حكم بعدی خود به مامورین مالیاتی دستور داده است كه از رسیدگی ماهیتی به این گزارشات خودداری كنند و تنها بر اساس آن گزارش، برگ تشخیص مالیات را صادر كنند. واضح است كه در این حالت، از آنجا كه حكم عام ماده 219 تخصیص خورده و مامور مالیاتی هم در تشخیص «صحیح بودن یا نبودن ماخذ اطلاعات» و «كافی بودن یا نبودن» اطلاعاتی كه منجر به تهیه گزارش مالیاتی شده است، نقشی ندارد، پس در چارچوب ماده 237، مامور مالیاتی در مورد اشكالات موجود در برگ تشخیصی كه بر این اساس صادر شده است نیز مسوولیتی ندارد.
به بیان بهتر، در مورد برگ تشخیصی كه بر اساس گزارش حسابرسی مالیاتی حسابدار ذی صلاح تنظیم شده، نقش مامور مالیاتی از مقامی كه در مورد كفایت یا عدم كفایت اطلاعات و صحت یا عدم صحت ماخذ آن قضاوت می كرد، به مقامی تنزل می یابد كه فقط تشخیص می دهد آیا این حسابدار، حسابدار ذی صلاح موضوع قانون استفاده از خدمات تخصصی و حرفه ای حسابداران ذی صلاح به عنوان حسابدار رسمی هست و آیا گزارش او مطابق با نمونه سازمان امور مالیاتی تهیه شده است یا خیر؛ بنابراین مسوولیت او نیز در مورد برگ تشخیص مالیات صادره، به همین حد تنزل می یابد؛ زیرا حكم عام ماده 237 و 219 توسط حكم خاص ماده 272 كه لاحق است، تخصیص خورده است.
در واقع، ماده 272 با نهی هر نوع رسیدگی ماهیتی به گزارش های یادشده بالا، تكلیف (و طبعا مسوولیت) محوله به مامورین مالیاتی بر اساس مواد 219 و 237 قانون مالیات های مستقیم را كاهش داده است.
همان گونه كه ملاحظه می شود، رسیدگی ماموران مالیاتی نسبت به گزارش حسابرسی مالیاتی با این توجیه كه به موجب مواد 219 و 237 قانون مالیات های مستقیم نسبت به برگ تشخیص مالیات صادره، دارای مسوولیت و پاسخگویی هستند، فاقد مبنای حقوقی و منطقی است و نمی توان به موجب آن به ماده 272 قانون یاد شده، خدشه ای وارد كرد.
با توجه به مراتب فوق، از هیات محترم دولت و سازمان امور مالیاتی انتظار می رود با لغو و ابطال آن بخش از مفاد آیین نامه اجرایی، بخشنامه و دستورالعمل حسابرسی مالیاتی مورد بحث كه در تعارض با ماده 272 قانون مالیات های مستقیم است، زمینه را برای اجرای صحیح قانون به نحوی كه مورد نظر قانون گذار بوده است، فراهم سازند.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • اکبر زواری رضائی(1297)

آرشیو موضوعی

لینکستان

رزومه و خاطراتم
وبلاگم در بلاگر / بلاگ اسپات
وبلاگ جامع حسابداری و مدیریت مالی خودم
وبلاگ اخبار و مسائل دانشجویی
وبلاگ جامع فرهنگ و اندیشه خودم
وبلاگ جامع اطلاعات ترکیه خودم
وبلاگ جامع اقتصاد، ارز، مدیریت، مالیات و بودجه خودم
وبلاگ جامع روش تحقیق و پژوهش، آمار و ریاضیات خودم
وبلاگم در اپرا
صفحه شخصی خودم در سایت دانشگاه اورمیه
وبلاگ پسرم یاشار
وبلاگم در پرشین بلاگ
وبلاگم در dotphoto
وبلاگم در فتو بلاگ
وبلاگ عکسهام
وبلاگم در میهن بلاگ
وبلاگم در بلاگفا
فرهنگ واژگان فارسی به فارسی
مترجم روسی به آذربایجانی
Canli Tv
fox
atv
NTV
döviz
FASB
sabah
بازار کار
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران
پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران
kalal d
Hurriyet Daily News and Economic Review
مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
star tv
فصلنامه علمب پژوهشی اقتصاد اسلامی
ویکی‌پدیا
پایگاه نشریات تخصصی دانشگاه امام صادق علیه السلام
yeni asir
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
Show Tv
پژوهشکده امور اقتصادی
CNN turk
موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی
MİLLİYET
cumhuriyet
اخبار ویکی پدیا
elsevier
دانشگاه آنکارا
سس بیر محفل شاعران اورمیه
todays zaman
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا
فصلنامه پژوهش های اقتصادی
Science Direct
دانشگاه غازی آنکارا
دایرة المعارف مالی و سرمایه گذاری
Taraf Gazetesi
دانشگاه اورمبه
دانشگاه غازی آنکارا GAZİ ÜNİVERSİTESİ
Türk Dil Kurumu
سایت های مراجع تقلید و علما
سازمان حسابرسی
Turkish Radio - Television Corporation Official Web Site
انسیتوی حسابداران دارای امتیاز انگلیس و ولز
دانشگاه بیلکنت آنکارا
انجمن CPAs ایالت نیویورک
سازمان سنجش ترکیه
كمیسیون اوراق بهادار آمریكا
مجله اینترنتی فصل نو
فدراسیون جهانی بورسها
دده قورقود کتابخاناسی
بورس اوراق بهادار استانبول
دانشگاه حاجت تپه آنکارا
بورس توكیو
پرتال جامع علوم انسانی
بورس اوراق بهادار تهران
1000 سایت در یک سایت
بورس آمریكا(نیویورك )
پایگاه اطلاع رسانی صنعت
بورس آمریكا(nasdaq)
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
وبلاگم تو بلاگفا
تجزیه کسرها بصورت آنلاین
وبلاگم تو آرزو بلاگ
وب سایت سید حسن خمینی
ضوابط ومقررات عمومی در ارزشیابی مدارك دانشگاههای خارج از كشور
رتبه بندی داخلی دانشگاههای ترکیه
آموزش الکترونیکیِ زبان انگلیش
سرفصل های آزمون های سازمان بورس و اوراق بهادار
دانلود آهنگهای قدیمی آذری
نشریه مدیریت دولتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
دانلود فیلمهای قدیم آذری
نشریه مدیریت صنعتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
قرآن به زبان آذری
نشریه مدیریت بازرگانی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
معرفی اسلام به زبان آذری
چطور بفهمیم یك عبارت انگلیسی را درست بكار می‌بریم؟
سایت سرگرمی آذربایجانی ها
فصلنامه علمی-پ‍ژوهشی اقتصاد مقداری (گروه علوم اقتصادی) دانشگاه شهید چمران اهواز
TRT TV CANLI YAYIN
همه لینکها

ابر برچسب ها

TÜRKCE ŞİİR DÜŞÜNCE