تبلیغات
وبلاگ شخصی اکبر زواری رضائی - نكاتی پیرامون «تحلیل بنیادی» سهام

نكاتی پیرامون «تحلیل بنیادی» سهام

چهارشنبه 2 آذر 1390 10:12 ق.ظ   نویسنده : اکبر زواری رضائی      


منبع: Emofid.com


گروه بورس- دو روش اصلی ارزیابی و تصمیم گیری در بازار سهام «بنیادی» و «تكنیكال» نام دارد كه هر یك متخصصان خود را داشته و موضوعات آنها در فضای دنیای مجازی سایت ها و وبلاگ های متعددی را به خود اختصاص داده اند.
در «گشتی در وب» امروز به سایت كارگزاری مفید رفتیم كه موضوع تحلیل بنیادی را از منظری جالب مورد بررسی قرار داده است:
تحلیل بنیادی مبتنی بر این فرض است كه اوراق بهادار (و بازار به عنوان كل) دارای ارزش ذاتی است كه به وسیله سرمایه گذاران قابل برآورد است. در تحلیل بنیادی برآورد ارزش ذاتی سهام از طریق ارزیابی متغیرهای بنیادی انجام می شود. ارزش ذاتی برآورد شده سپس با ارزش بازار سهام مقایسه می شود. اگر ارزش بازار كمتر از ارزش ذاتی باشد زمان برای خرید مناسب است و اگر قیمت سهم بیشتر از ارزش ذاتی باشد، زمان برای فروش مناسب است.


تفاوت تحلیلگر بنیادی با تحلیلگر فنی
تحلیلگر بنیادی معتقد است كه ارزش ذاتی اوراق بهادار را می توان با مطالعه و بررسی عواملی نظیر عواید، محصولات، مدیریت، صورت های مالی شركت و سایر عوامل بنیادی به دست آورد. اما تحلیلگران تكنیكال، تحلیلگران بنیادی را به خطا رفتن متهم نمی كنند. با این حال، اعتقاد دارند كه تحلیل های بنیادی عموما طولانی و دشوار هستند. تحلیلگران فنی همچنین اعتقاد دارند كه می توانند ابزارهای فنی مختلفی نظیر نمودارها را برای تعیین اوراق بهاداری كه كمتر از ارزش ذاتی قیمت گذاری شده اند، به كار ببرند.


چارچوب تحلیل بنیادی
در تحلیل بنیادی سرمایه گذاران ابتدا اقتصاد و بازار را به عنوان یك كل، تجزیه و تحلیل می كنند تا بتوانند زمان مناسب برای سرمایه گذاری را تشخیص دهند. سپس به تحلیل صنایع یا بخش هایی از اقتصاد می پردازند كه دارای چشم اندازهای آتی مناسبی هستند. در خاتمه اگر تحلیلگر به این نتیجه برسد كه زمان سرمایه گذاری مطلوب است و صنایع با بازده بالایی در چرخه اقتصاد فعالیت می كنند، به تحلیل شركت ها می پردازد.


تجزیه و تحلیل اقتصاد و بازار
بازار سهام قسمت مهم و حیاتی از كل اقتصاد به شمار می رود. واضح است كه ارتباط قوی میان بازار سهام و اقتصاد وجود دارد. اگر شرایط اقتصادی نامناسب باشد، عملكرد بیشتر شركت ها و در نتیجه بازار سهام نیز ضعیف خواهد بود. برعكس، اگر شرایط اقتصادی مناسب باشد، عملكرد شركت ها نیز بهتر خواهد بود و در نتیجه شرایط بهینه اقتصادی در بازار سهام متبلور خواهد شد. اگر اقتصاد و فعالیت واحدهای اقتصادی را در قالب چرخه تجاری نگاه كنیم می بینیم كه چرخه تجاری دارای حركت خاصی است یعنی از یك جا شروع می شود، به اوج می رسد و سپس پایان می یابد. بنابراین، فعالیت های اقتصادی در یك حالت ركود شروع می شوند، یك مرحله توسعه را پشت سر می گذارند و سپس افول می كنند و منتظر خیزش دوباره هستند. بازار و چرخه های تجاری رابطه تنگاتنگی با هم دارند، جالب است بدانید كه طبق شواهد موجود، قیمت های سهام قبل از تغییر در وضعیت اقتصاد تغییر می كند.
با این حال، مطالعات نشان می دهند كه توانایی بازار برای پیش بینی رونق اقتصادی بهتر از توانایی پیش بینی بحران های اقتصادی است و به همین دلیل است كه سرمایه گذاران اغلب در بحران ها غافل گیر می شوند!


پیش بینی تغییرات در بازار
بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال پیش بینی تغییرات در بازارهای مالی هستند. آنها نه تنها به دنبال چرایی و نحوه كار فعلی این بازارها هستند، بلكه به دنبال فهم وضعیت آینده آنها نیز می باشند. سرمایه گذاران به عنوان قسمتی از این فرآیند به تحلیل كلی اقتصاد نیاز دارند.
پیش بینی صحیح بازار سهام، مخصوصا پیش بینی های كوتاه مدت، برای هر شخصی غیر ممكن است. شواهد قوی وجود دارد كه تغییرات بازار را نمی توان براساس اطلاعات مربوط به تغییرات گذشته پیش بینی كرد. دلیل دیگر اینكه حتی مدیران حرفه ای هم قادر نیستند از طریق اطلاعات موجود، بازار را پیش بینی نمایند و شواهد موجود در عملكرد سرمایه گذاران حرفه ای این ادعا را تایید می كند. آنچه كه ما در اینجا به دنبال آن هستیم شناسایی نشانه ها و علائم كلی اقتصاد و جهت بازار و مدت تغییرات احتمالی آن است. برای مثال، اگر با اطمینان ادعا كنیم كه شاخص بازار در یك سال از 5000 به 3000 خواهد رسید كار عاقلانه ای به نظر نمی رسد. همچنین، یك پیش بینی قوی مانند افزایش ده درصد سود سهام شركت در سال آینده، چندان اساس محكمی نخواهد داشت. در واقع، بسیاری از سرمایه گذاران و حتی برخی از سرمایه گذاران حرفه ای نمی توانند به طور پیوسته تغییرات را پیش بینی نمایند. بنابراین، با توجه به این وضعیت، آنها چه كار باید انجام دهند؟ بهترین روش برای بسیاری از سرمایه گذاران فهم این مطلب است كه آنها نمی توانند به طور پیوسته تغییرات بازار را پیش بینی كنند، اما این مطلب را نیز باید درك كنند كه شرایط ادواری و چرخه های زمانی اقتصادی می تواند به آنها كمك كند.


استفاده از چرخه تجاری برای پیش بینی بازار
رابطه مهم میان قیمت سهام و اقتصاد باید در پیش بینی تغییرات قیمت سهام مورد استفاده قرار گیرد. قیمت های سهام معمولادر حالت ركود كاهش می یابند و هرچه میزان ركود بیشتر باشد، میزان كاهش نیز زیادتر خواهد بود. با این حال، سرمایه گذاران به منظور پیش بینی تغییرات بازار سهام باید در مورد تغییرات چرخه تجاری مطالبی را بدانند.
طبق این تحلیل ها می توان گفت:
1) اگر سرمایه گذاران بتوانند قبل از وقوع رونق اقتصاد را تشخیص دهند، می توانند حداقل براساس تجربیات گذشته نوسان در بازار سهام را پیش بینی كنند.
2) هر چه كه اقتصاد رونق می یابد ارزشگذاری سهام ممكن است كاهش یابد. بنابراین، دومین حركت مهم در بازار پس از رونق اقتصاد می تواند ركودی باشد.
3) طبق تجربیات گذشته، P/E بازار معمولاقبل از پایان ركود افزایش می یابد و تقریبا در طول سال بعد از آن بدون تغییر باقی می ماند.


تجزیه و تحلیل صنعت
در نگاه اول به نظر می رسد كلمه صنعت، واژه گویایی باشد و هر كس با صنعت هایی همچون خودروسازی، داروسازی الكترونیك آشنایی داشته باشد. اما آیا این صنعت ها آن طور كه به نظر می رسند، هستند؟ برای مثال، یك مصرف كننده می تواند نوشابه ای را در ظرف شیشه ای یا قوطی آلومینیومی یا استیل بنوشد. آیا همه این موارد شامل یك صنعت مانند صنعت ظروف است یا سه صنعت شیشه، استیل و آلومینیوم (یا دو صنعت شیشه و فلزات) را شامل می شود؟ وقتی كه شركت ها براساس خطوط متنوع تجاری مورد بررسی قرار گیرند، قضیه از این هم پیچیده تر می شود. بنابراین، تحلیلگران و سرمایه گذاران نیاز به روش هایی دارند كه بتوانند صنایع را طبقه بندی نمایند.
سرمایه گذاری كه تشخیص می دهد اقتصاد و بازار برای سرمایه گذاری جذاب است، بایستی دست به تحلیل صنایعی بزند كه در آنها فرصت هایی در سالهای آتی دیده می شود.
صنایع نیز مانند بازار و شركت ها، از طریق مطالعه داده های فروش، سود سهام، سود تقسیمی، ساختار سرمایه، خطوط تولید، قوانین، ابتكارات و... مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. این چنین تحلیل هایی مستلزم تخصص عالی است كه اغلب توسط تحلیلگران صنعت و شركت های كارگزاری و سایر موسسات سرمایه گذاری صورت می گیرد.
یكی از مفیدترین روش ها برای تحلیل صنعت براساس مراحل چرخه عمر آنها است.
مرحله اول این روش بررسی وضعیت كلی و موقعیت فعلی صنعت است.
مرحله دوم؛ بررسی موقعیت صنعت در رابطه با چرخه تجاری (ركود و رونق) و وضعیت اقتصاد كلان است.
مرحله سوم شامل تجزیه و تحلیل كیفی ویژگی های صنعت به منظور تعیین افق دید آتی صنعت و نیز مقایسه با رقبا می باشد.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • اکبر زواری رضائی(1297)

آرشیو موضوعی

لینکستان

رزومه و خاطراتم
وبلاگم در بلاگر / بلاگ اسپات
وبلاگ جامع حسابداری و مدیریت مالی خودم
وبلاگ اخبار و مسائل دانشجویی
وبلاگ جامع فرهنگ و اندیشه خودم
وبلاگ جامع اطلاعات ترکیه خودم
وبلاگ جامع اقتصاد، ارز، مدیریت، مالیات و بودجه خودم
وبلاگ جامع روش تحقیق و پژوهش، آمار و ریاضیات خودم
وبلاگم در اپرا
صفحه شخصی خودم در سایت دانشگاه اورمیه
وبلاگ پسرم یاشار
وبلاگم در پرشین بلاگ
وبلاگم در dotphoto
وبلاگم در فتو بلاگ
وبلاگ عکسهام
وبلاگم در میهن بلاگ
وبلاگم در بلاگفا
فرهنگ واژگان فارسی به فارسی
مترجم روسی به آذربایجانی
Canli Tv
fox
atv
NTV
döviz
FASB
sabah
بازار کار
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران
پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران
kalal d
Hurriyet Daily News and Economic Review
مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
star tv
فصلنامه علمب پژوهشی اقتصاد اسلامی
ویکی‌پدیا
پایگاه نشریات تخصصی دانشگاه امام صادق علیه السلام
yeni asir
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
Show Tv
پژوهشکده امور اقتصادی
CNN turk
موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی
MİLLİYET
cumhuriyet
اخبار ویکی پدیا
elsevier
دانشگاه آنکارا
سس بیر محفل شاعران اورمیه
todays zaman
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا
فصلنامه پژوهش های اقتصادی
Science Direct
دانشگاه غازی آنکارا
دایرة المعارف مالی و سرمایه گذاری
Taraf Gazetesi
دانشگاه اورمبه
دانشگاه غازی آنکارا GAZİ ÜNİVERSİTESİ
Türk Dil Kurumu
سایت های مراجع تقلید و علما
سازمان حسابرسی
Turkish Radio - Television Corporation Official Web Site
انسیتوی حسابداران دارای امتیاز انگلیس و ولز
دانشگاه بیلکنت آنکارا
انجمن CPAs ایالت نیویورک
سازمان سنجش ترکیه
كمیسیون اوراق بهادار آمریكا
مجله اینترنتی فصل نو
فدراسیون جهانی بورسها
دده قورقود کتابخاناسی
بورس اوراق بهادار استانبول
دانشگاه حاجت تپه آنکارا
بورس توكیو
پرتال جامع علوم انسانی
بورس اوراق بهادار تهران
1000 سایت در یک سایت
بورس آمریكا(نیویورك )
پایگاه اطلاع رسانی صنعت
بورس آمریكا(nasdaq)
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
وبلاگم تو بلاگفا
تجزیه کسرها بصورت آنلاین
وبلاگم تو آرزو بلاگ
وب سایت سید حسن خمینی
ضوابط ومقررات عمومی در ارزشیابی مدارك دانشگاههای خارج از كشور
رتبه بندی داخلی دانشگاههای ترکیه
آموزش الکترونیکیِ زبان انگلیش
سرفصل های آزمون های سازمان بورس و اوراق بهادار
دانلود آهنگهای قدیمی آذری
نشریه مدیریت دولتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
دانلود فیلمهای قدیم آذری
نشریه مدیریت صنعتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
قرآن به زبان آذری
نشریه مدیریت بازرگانی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
معرفی اسلام به زبان آذری
چطور بفهمیم یك عبارت انگلیسی را درست بكار می‌بریم؟
سایت سرگرمی آذربایجانی ها
فصلنامه علمی-پ‍ژوهشی اقتصاد مقداری (گروه علوم اقتصادی) دانشگاه شهید چمران اهواز
TRT TV CANLI YAYIN
همه لینکها

ابر برچسب ها

DÜŞÜNCE TÜRKCE ŞİİR