تبلیغات
وبلاگ شخصی اکبر زواری رضائی - مزایا و معایب اوراق سلف نفتی

مزایا و معایب اوراق سلف نفتی

چهارشنبه 2 آذر 1390 10:11 ق.ظ   نویسنده : اکبر زواری رضائی      


پس از عدم موفقیت بورس نفت در فروش نقدی و پیگیری هایی که برای حل مشکلات این کار انجام شد، وزارت نفت در اقدامی پیشنهاد انتشار اوراق سلف موازی نفت را ارائه کرده تا از این طریق پیش فروش نفت به مردم در قالب این اوراق انجام شود.
این اقدام یکی از روش های نوین برای جذب سرمایه است. برخی از کارشناسان معتقدند برای موفقیت در بازار های مشتقه باید مبادلات نقدی محصول نیز از رونق برخوردار باشد و شفافیت اطلاعات نیز وجود داشته باشد در همین حال مدیر پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس با اشاره به اینکه برای اوراق سلف نفتی شرکت ملی نفت حداقل و حداکثر سودی را در نظر گرفته است، گفت: به دلیل اینکه اختیار فروش در این قرارداد وجود دارد اگر خریدار متضرر شود، می تواند به قیمت مشخص به شرکت ملی نفت بفروشد.از این رو این مبادلات تقریبا ضرری ندارد.
سلف در کشور های مسلمان کاربرد دارد
سعیدی ادامه داد: بر این اساس، انتشار این اوراق و راه اندازی این ابزار جدید مالی حدود یک ماه است که به صورت عمومی مطرح شده و همه اقدامات در این راستا در حال انجام است،ولی به دلیل اینکه دستورالعمل اجرایی آن هنوز تایید نهایی نشده برای عموم مردم و هر سرمایه گذاری جزئیات و روش خرید و فروش اوراق مشخص نبوده و ابهامات زیادی وجود دارد، در حالی که قرار است انتشار این اوراق در آذر ماه انجام شود.
وی درباره مبادلات سلف نفت گفت: سیستم معاملات اوراق سلف نفتی شبیه سایر اوراق از جمله اجاره و مشارکت است که دستورالعمل انتشار اوراق نفتی در مراحل نهایی است تا مقررات اجرایی آن کامل شود.
وی ادامه داد: قرارداد سلف موازی در دنیا منتشر می شود،البته در کشورهای اسلامی. زیرا قرارداد سلف یک عقد اسلامی است ولی برای اینکه امکان معاملات بعدی سلف موازی وجود داشته باشد باید سلف مستقل یا موازی باشد.برای مثال، اگر من بخواهم وارد یک قرارداد سلف شوم و بعد آن را به شما واگذار کنم، در صورتی قابل واگذاری است که شما با طرف خریدار یک قرارداد سلف مستقل امضا کنید.
وی در پاسخ به این سوال که لازم است بازار نقدی کالایی که اوراق سلف آن منتشر می شود نیز وجود داشته باشد؟ گفت: دو نوع ابزار مالی داریم، یکی ابزار تامین مالی مثل اوراق سلف نفتی و دیگری ابزار پوشش ریسک مثل قرارداد آتی، لازم است بازار پایه نقدی داشته باشد ولی برای ابزارهای تامین مالی مثل اوراق سلف بحث دارایی پایه برای آنها مطرح نیست.
علی سعیدی مدیر پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان تاکید کرد: در اوراق سلف نفتی شما نفتی را خریداری می کنید که الان پول آن پرداخت می شود و ۴ سال بعد آن نفت را دریافت می کنید. به دلیل اینکه زمان سررسید این اوراق 4 ساله است، می توانید آن را واگذار و این اوراق دست به دست می چرخد. این دست به دست چرخیدن اوراق و انتقال به افراد متعدد، هر انتقال یک سلف موازی مستقل از دیگری است،اما یک حواله با این اوراق وجود دارد که هر زمان که من اوراق را به شما می فروشم آن حواله را به شما منتقل می کنم.


قرارداد سلف با اختیار فروش تکمیل می شود
وی افزود: در کنار این مسائلی که ذکر شد یک قرارداد اختیار فروش هم وجود دارد که اگر در زمان سررسید، قیمت نفت نسبت به آن زمان که اوراق را خریداری کرده اید کاهش یافته بود و باعث ضرر شما شد، شرکت ملی نفت آن را خریداری می کند، البته با قیمت مشخصی که از ابتدا مشخص شده است تا بتواند حداقل سودی برای شما داشته باشد.سعیدی ادامه داد: علاوه بر مردم، سرمایه گذار خارجی نیز می تواند در بورس ما هر اوراق بهاداری را خریداری کند و محدودیتی وجود ندارد. زیر ساخت نرم افزار خاصی لازم نیست چون از نظر معاملاتی مثل اوراق اجاره و مشارکت است و مثل قرارداد آتی و اختیار معامله نیست. این اوراق نوعی صکوک است، بنابراین از نظر ماهیت تفاوتی با بقیه عقود صکوک مثل اجاره ندارد.وی با اشاره به مزیت های انتشار این ابزار مالی گفت: ابزارهای مختلف ریسک ها و ویژگی های خود را دارند، اوراق اجاره یک درآمد ثابت دارد ولی این ابزار یعنی اوراق سلف موازی یک کف و حداکثر سود برای شما درنظر می گیرد. البته قاعدتا باید سود آن از اوراق اجاره بالاتر باشد ولی ریسک خودش را دارد. بنابراین شبیه اوراق مشارکت است البته اوراق مشارکتی که دارای درآمد منعطف است نه ثابت.وی ادامه داد:این ابزار معایبی برای بازار سرمایه ندارد. بازار سرمایه مسوول تامین مالی است و برای حوزه های مختلف باید ابزارهای تامین مالی داشته باشد و بر این اساس است که بانک ها و صنعت هواپیمایی، نفت و غیر از این بازار استفاده می کنند.وی گفت: در این اوراق شرکت ملی نفت پیش بینی کرده طی چهار سال قیمت نفت چه تغییری می کند. برای مثال برای قیمت نفت بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ دلار تغییر را پیش بینی می کند، بنابراین این اوراق با قیمت کمتری فروخته می شود. مثل کالاهایی که در بورس کالادر حال حاضر به صورت سلف فروخته می شود.مابه التفاوت پولی که الان پرداخت می کنید تا قیمت نفت در 4 سال آینده سود است ( مثل پیش خرید مسکن و ماشین) اما ریسک شما در این قرارداد این است که در ۴ سال آینده ممکن است قیمت نفت کاهش پیدا کند یا افزایش آن نسبت به 4 سال پایین باشد و سودی به شما تعلق نگیرد. سعیدی ادامه داد: بر این اساس شرکت ملی نفت در کنار این قرارداد یک اختیار فروش هم به سرمایه گذار می دهد. به طور مثال اگر شما نفت را در زمان خریداری اوراق ۸۰ دلار خریداری کرده اید، در زمان سر رسید یعنی پس از ۴ سال اگر قیمت نفت به 85 دلار رسیده باشد به دلیل اینکه افزایش 5 دلاری برای ۴ سال رقم کمی است، شرکت ملی نفت به شما اختیار فروش می دهد.در این اختیار فروش شما می توانید با قیمت ۱۳۰دلار که از ابتدا تعیین می شود نفت خود را به شرکت ملی نفت ایران بفروشد. اگر قیمت به ۱۴۰ دلار رسید می توانید از اختیار فروش نفت با 130 دلار به شرکت ملی نفت استفاده نکنید و خود در بازار به قیمت ۱۴۰ دلار بفروشید، اما اگر قیمت نفت به شدت افزایش یافت و مثلابه 2۰۰ دلار رسید در قرارداد ابتدایی یک حداکثر سودی نیز برای شما در نظر گرفته شده است، بنابراین در قرارداد سلف موازی یک دامنه سود و زیان در نظر گرفته شده و با اوراق اجاره تفاوت هایی را دارد.


فروش نفت سلف به كاركنان؛ خبری که نه تایید شد و نه تکذیب
گروه بورس کالا- در حالی که در یکی از خبرگزاری ها از فروش اوراق سلف نفتی به کارکنان صنعت نفت خبر داده شد، مسوولان بورس دیروز آیین نامه اجرایی اوراق سلف نفتی را در مرحله تدوین اعلام کردند. به نظر می رسد با وجود آنکه مراحل تکمیلی آیین نامه های اجرایی سلف موازی در بورس کالادر حال انجام است، اما وزارت نفت در مورد نحوه فروش این ابزار مالی خبری منتشر نکرده است و در مورد فروش نفت به صورت سلف موازی به کارکنان نیز روز گذشته تا ساعات پایانی شرکت ملی نفت ایران نه این خبر را تایید کرد و نه تکذیب. اینطور که واضح است بحث راه اندازی اوراق سلف نفتی بر خلاف فروش در رینگ صادراتی این بار با عزم جدی وزارت نفت و به دستور شخص وزیر نفت در حال پیگیری است. بنابراین گزارش، با دستور وزیر نفت پیش فروش نفت به مردم در قالب اوراق سلف نفتی، یکی از روش های نوین برای جذب سرمایه در صنعت نفت است که در دستور کار جدی وزارت نفت قرار دارد و پیش بینی می شود جاذبه زیادی برای مردم و متقاضیان داشته باشد. پیش از این اعلام شد که پیش فروش نفت خام به مردم از طریق اوراق سلف نفتی به عنوان یک روش نوین سرمایه گذاری از آذرماه به طور رسمی آغاز می شود. این گزارش حاکی است شرکت ملی نفت ایران برای تامین مالی طرح های سرمایه گذاری خود اوراق سلف نفتی به سررسید چهار ساله را به وسیله بانک عامل به صورت نقدی به متقاضیان می فروشد و وجوه خریداران را جمع آوری می کند. به گفته وزیر نفت هر برگ اوراق سلف نفتی پیش فروش حداقل 10 بشکه نفت خام به قیمت روز (مثلا100 دلار آمریکا) است.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • اکبر زواری رضائی(1297)

آرشیو موضوعی

لینکستان

رزومه و خاطراتم
وبلاگم در بلاگر / بلاگ اسپات
وبلاگ جامع حسابداری و مدیریت مالی خودم
وبلاگ اخبار و مسائل دانشجویی
وبلاگ جامع فرهنگ و اندیشه خودم
وبلاگ جامع اطلاعات ترکیه خودم
وبلاگ جامع اقتصاد، ارز، مدیریت، مالیات و بودجه خودم
وبلاگ جامع روش تحقیق و پژوهش، آمار و ریاضیات خودم
وبلاگم در اپرا
صفحه شخصی خودم در سایت دانشگاه اورمیه
وبلاگ پسرم یاشار
وبلاگم در پرشین بلاگ
وبلاگم در dotphoto
وبلاگم در فتو بلاگ
وبلاگ عکسهام
وبلاگم در میهن بلاگ
وبلاگم در بلاگفا
فرهنگ واژگان فارسی به فارسی
مترجم روسی به آذربایجانی
Canli Tv
fox
atv
NTV
döviz
FASB
sabah
بازار کار
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران
پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران
kalal d
Hurriyet Daily News and Economic Review
مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
star tv
فصلنامه علمب پژوهشی اقتصاد اسلامی
ویکی‌پدیا
پایگاه نشریات تخصصی دانشگاه امام صادق علیه السلام
yeni asir
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
Show Tv
پژوهشکده امور اقتصادی
CNN turk
موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی
MİLLİYET
cumhuriyet
اخبار ویکی پدیا
elsevier
دانشگاه آنکارا
سس بیر محفل شاعران اورمیه
todays zaman
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا
فصلنامه پژوهش های اقتصادی
Science Direct
دانشگاه غازی آنکارا
دایرة المعارف مالی و سرمایه گذاری
Taraf Gazetesi
دانشگاه اورمبه
دانشگاه غازی آنکارا GAZİ ÜNİVERSİTESİ
Türk Dil Kurumu
سایت های مراجع تقلید و علما
سازمان حسابرسی
Turkish Radio - Television Corporation Official Web Site
انسیتوی حسابداران دارای امتیاز انگلیس و ولز
دانشگاه بیلکنت آنکارا
انجمن CPAs ایالت نیویورک
سازمان سنجش ترکیه
كمیسیون اوراق بهادار آمریكا
مجله اینترنتی فصل نو
فدراسیون جهانی بورسها
دده قورقود کتابخاناسی
بورس اوراق بهادار استانبول
دانشگاه حاجت تپه آنکارا
بورس توكیو
پرتال جامع علوم انسانی
بورس اوراق بهادار تهران
1000 سایت در یک سایت
بورس آمریكا(نیویورك )
پایگاه اطلاع رسانی صنعت
بورس آمریكا(nasdaq)
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
وبلاگم تو بلاگفا
تجزیه کسرها بصورت آنلاین
وبلاگم تو آرزو بلاگ
وب سایت سید حسن خمینی
ضوابط ومقررات عمومی در ارزشیابی مدارك دانشگاههای خارج از كشور
رتبه بندی داخلی دانشگاههای ترکیه
آموزش الکترونیکیِ زبان انگلیش
سرفصل های آزمون های سازمان بورس و اوراق بهادار
دانلود آهنگهای قدیمی آذری
نشریه مدیریت دولتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
دانلود فیلمهای قدیم آذری
نشریه مدیریت صنعتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
قرآن به زبان آذری
نشریه مدیریت بازرگانی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
معرفی اسلام به زبان آذری
چطور بفهمیم یك عبارت انگلیسی را درست بكار می‌بریم؟
سایت سرگرمی آذربایجانی ها
فصلنامه علمی-پ‍ژوهشی اقتصاد مقداری (گروه علوم اقتصادی) دانشگاه شهید چمران اهواز
TRT TV CANLI YAYIN
همه لینکها

ابر برچسب ها

DÜŞÜNCE TÜRKCE ŞİİR