تبلیغات
وبلاگ شخصی اکبر زواری رضائی - معافیت تك فرزند ذكور با پدر بالای 60 سال حذف شد

معافیت تك فرزند ذكور با پدر بالای 60 سال حذف شد

سه شنبه 1 آذر 1390 02:39 ب.ظ   نویسنده : اکبر زواری رضائی      


معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به تصویب مجلس درباره معافیت دو برادری، گفت: این طرح بعد از اصلاحیه هایی كه روی آن انجام گرفت، قرار شد منوط به موافقت ستاد كل نیروهای مسلح و درصورت وجود مشمولان مازاد باشد كه در حال حاضر ستاد كل ضمن تشكر از مجلس و نمایندگان آن مصوبه را نمی تواند اجرا كند.
سردار موسی كمالی دیروز در نشست خبری افزود: یكی از مواردی كه سبب ابهاماتی در مردم و نیروهای مسلح شده بود را طرح معافیت دوبرادری دانست و گفت: با توجه به تبلیغات گسترده ای كه پیرامون این طرح صورت گرفت، برخی گمان كردند كه طرح معافیت دوبرادری به صورت قانون درآمده و اجرا شده است، از همین رو زمان اعزام خود به سربازی را به تعویق انداختند.
كمالی با بیان این كه مجلس تصمیم گیری درمورد معافیت دو برادری را با عدول از تصمیم قبلی خود بر عهده ستاد كل نیروهای مسلح قرار داده است، خاطرنشان كرد: در حال حاضر به موجب فرمان مقام معظم رهبری چنانچه سه برادر خدمت كرده باشند برادر چهارم از خدمت سربازی معاف است و این قانون تا سال91 ادامه خواهد داشت.
وی درباره طرح معافیت دو برادری اظهاركرد: در اصلاحیه این قانون مقرر شد چنانچه ستاد كل با مشمولان مازاد مواجه شد تعدادی از آنان را با قانون دوبرادری معاف كند اما از آنجایی كه موالد ذكور تا 10 سال آینده سیر نزولی دارد و رو به كاهش است. بنابراین مشمول مازاد نداریم و نمی توانیم این قانون را اجرا كنیم.
معاون انسانی ستادكل نیروهای مسلح با بیان این كه تاكنون 430 هزار نفر با استفاده از قانون سه برادری از خدمت سربازی معاف شده اند، اظهار كرد: پیش بینی ما این است كه اگر قانون معافیت دوبرادری اجرا شود در مرحله نخست 500 هزارنفر و در سال های بعدی بین 70 تا 75 هزار نفر با استفاده از این قانون معاف شود. بنابراین همان طور كه گفته شد نظر به این كه نرخ موالد ذكور تا 10 سال آینده روبه كاهش است، ستاد كل این مصوبه را نمی تواند اجرا كند اما ممكن است در سال های آتی و در صورت برخورداری از مشمول مازاد بتوان این قانون را اجرا كرد.
به گفته كمالی، برخی از مشمولان با این تفكر كه ممكن است این قانون اجرا شود مرتكب غیبت شده اند و خود را در موعد مقرر به سازمان معرفی نكرده اند، بنابراین توصیه ما به این دسته از مشمولان این است كه منتظر اجرای قانون نباشند و هر چه زودتر خود را به سازمان وظیفه عمومی ناجا معرفی كنند.
به گفته وی در حال حاضر متولدان سال های 72 به بعد برای انجام خدمت سربازی احضار می شوند.
معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به مدت خدمت سربازی خاطرنشان كرد: بنا بر قانون طرح دوره ضرورت 24 ماه خواهد بود و نمایندگان نیز این مدت را برای طول مدت سربازی در نظر گرفته اند كه تاكنون ابلاغ نشده است.
كمالی اظهاركرد: ستاد كل می تواند در صورت دارا بودن مشمول مازاد و با اجازه فرمانده معظم كل قوا مدت سربازی را كاهش یا افزایش دهد كه در حال حاضر بر اساس موافقت رهبری مدت سربازی 18 ماه باقی مانده كه این مدت در مناطق عملیاتی و امنیتی 16 ماه و مناطق بد آب و هوا و محروم 17 ماه است.
كمالی با بیان این كه با توجه به مدرك تحصیلی مشمولان مدتی از خدمت سربازی آنان كاسته می شود، گفت: برای مقاطع كارشناسی یك ماه، كارشناسی ارشد دو ماه و دكترا سه ماه كسر از خدمت سربازی در نظر گرفته شده است.
معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مدت تحصیل دانشجویان در مراكز آموزشی خاطرنشان كرد: در مصوبه جدید مجلس، مدت تحصیل در دانشگاه ها با تغییراتی روبه رو شده كه البته تاكنون این طرح ابلاغ نشده است.
به گفته وی در مصوبه جدید مجلس مدت تحصیل در دوره كاردانی از سه سال به 5/2 سال، در مقطع كارشناسی ارشد از هشت سال به شش سال، كارشناسی پیوسته از شش سال به پنج سال، دكترای تخصصی از پنج سال به شش سال تغییر یافته است.
به گفته كمالی مدت تحصیل در مقاطع كارشناسی ارشد ناپیوسته و دكترای پزشكی تغییری نكرده و به ترتیب همان سه و هشت سال است.
وی با بیان این كه دانشجویان باید به گونه ای برنامه ریزی كنند كه دچار غیبت نشوند، به مدت تحصیل دانش آموزان اشاره كرد و گفت: در گذشته دانش آموزان می توانستند تا پایان 24 سالگی در مقاطع تحصیلی درس بخوانند اما در طرح اصلاح مواد قانون این مدت به 20 سال كاهش پیدا كرده و دانش آموزان باید در این مدت درس خود را تمام كنند در غیراین صورت دچار غیبت می شوند.
وی با اشاره به ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی خاطرنشان كرد: در این ماده مجلس بند «و» را حذف كرده و بنابراین با اجرای این قانون انجام امور ثبت اسناد رسمی نیازی به تعیین تكلیف سربازی ندارد بنابراین افراد ذكور در دفاتر اسناد می تواند به جابه جایی و نقل و انتقال اقدام كنند.
وی ادامه داد: در این اصلاحیه بانك ها موظف شده اند برای پرداخت وام به مشمولان از آنان تعیین تكلیف نظام وظیفه را بخواهند و كسانی كه وضعیت خدمت سربازی خود را مشخص نكرده اند نمی توانند از این بانك ها وام دریافت كنند.
معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح از اعمال قوانین جدید درباره بحث غیبت ها خبر داد و گفت: در گذشته در صورت وجود غیبت با هر مدتی، سه ماه اضافه خدمت و در صورت دستگیری شش ماه بوده است اما در قانون جدید مشمولان در صورت داشتن سه ماه تا یك سال غیبت، شش ماه اضافه خدمت به آنان تعلق می گیرد.
وی با اشاره به آن دسته از مشمولانی كه یكسال و بالاتر از آن غیبت دارند خاطرنشان كرد: در مورد این دسته از افراد علاوه بر اینكه شش ماه اضافه خدمت تعلق می گیرد، فراری محسوب می شوند و در صورت دستگیری به محاكم قضایی معرفی شده و مجازات های دیگری نیز برایشان در نظر گرفته می شود.
كمالی از مشمولان غایب خواست تا زمانی كه قانون جدید ابلاغ نشده است خودشان را به مراكز وظیفه عمومی معرفی كنند.
وی همچنین درباره به كارگیری مشمولان غایب در شركت ها، كارگاه ها، مغازه ها و همین طور پذیرش آنان در مراكز آموزشی نظیر كلاس های زبان و غیره خاطرنشان كرد: در این زمینه نیروی انتظامی، وزارت كار و بازرگانی موظف شده اند كلیه مراكز خصوصی را كنترل كنند و در صورت روبه رو شدن با كسانی كه سربازان غایب را در این مراكز به كار گرفته یا برای آموزش ثبت نام كرده اند برای بار اول معادل هزینه یك سرباز یعنی 950 هزار تومان و برای بار دوم و بیشتر از آن معادل هزینه سه سرباز جریمه كنند.
معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح همچنین در بخش دیگری از سخنانش درباره نحوه تحصیل در دانشگاه های پیام نور و علمی كاربردی خاطرنشان كرد: برای تحصیل كسانی كه به 18 سالگی رسیده اند چند نكته از جمله این كه مشمولان غایب حق تحصیل ندارند را باید در نظر گرفت.
كمالی با بیان این كه دانشجو باید حتماً از طریق كنكور وارد دانشگاه شود تا معافیت تحصیلی به وی تعلق بگیرد، گفت: این كه موسساتی تبلیغ می كنند بدون كنكور دانشجو می پذیرند و مشكلی نیز برای سربازی آنان به وجود نمی آید، صحت ندارد.
وی همچنین داشتن معافیت تحصیلی برای ادامه تحصیل را یكی دیگر از شرایط تحصیل در دانشگاه ها اعلام كرد وگفت: هیچ فردی نمی تواند همزمان حین خدمت ادامه تحصیل بدهد.
كمالی همچنین با بیان این كه به دانشگاه ها فرصت داده شده تا دو ترم بیشتر از مدت مجاز به دانشجویان اجازه تحصیل بدهند، خاطرنشان كرد: به سازمان وظیفه عمومی ناجا نیز دستور داده شده به آن دسته از مشمولانی كه مدت قانونی و ارفاقی موفق به گذراندن واحدهای تحصیلی خود نشده اند به اندازه دو ترم نیز اجازه ادامه تحصیل بدهد.


تغییر در شرایط معافیت فرزند ذكور مادر فاقد همسر
معاون انسانی ستاد كل نیروهای مسلح با اشاره به مواد دیگری از قانون جدید سربازی خاطرنشان كرد: در گذشته تك فرزند ذكور پدر بالای 60 سال از خدمت سربازی معاف می شد اما در قانون جدید این موضوع حذف شده و تنها كسانی كه قادر به انجام امور خود نباشند و نیازمند به مراقبت تشخیص داده شوند می توانند از این معافیت استفاده كنند.
وی یكی دیگر از تغییرات انجام گرفته در قانون خدمت سربازی را تغییر در شرایط معافیت فرزند ذكور مادر فاقد همسر دانست و گفت: در گذشته برخی ها از این قانون سوء استفاده كرده و با انجام طلاق های صوری سعی می كردند از این موضوع به نفع خود سوء استفاده كنند اما در قانون جدید این افراد در صورتی می توانند از این معافیت استفاده كنند كه تا 30 ماه از معافیت موقت استفاده كنند یا به عبارتی دیگر 30 ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.
كمالی همچنین به قانون معافیت افرادی كه با دختران معلول ازدواج می كنند اشاره كرد و گفت: در گذشته این افراد از سربازی معاف می شدند اما ما متوجه شدیم كه عده ای از این شرایط سوء استفاده می كنند بنابراین در قانون جدید از این به بعد هر كسی كه بعد از ازدواج همسرش معلول شود در شمول این قانون قرار می گیرد.


آخرین ویرایش: - -
دیدگاه ها ()
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

درباره وبلاگ


نویسندگان

  • اکبر زواری رضائی(1297)

آرشیو موضوعی

لینکستان

رزومه و خاطراتم
وبلاگم در بلاگر / بلاگ اسپات
وبلاگ جامع حسابداری و مدیریت مالی خودم
وبلاگ اخبار و مسائل دانشجویی
وبلاگ جامع فرهنگ و اندیشه خودم
وبلاگ جامع اطلاعات ترکیه خودم
وبلاگ جامع اقتصاد، ارز، مدیریت، مالیات و بودجه خودم
وبلاگ جامع روش تحقیق و پژوهش، آمار و ریاضیات خودم
وبلاگم در اپرا
صفحه شخصی خودم در سایت دانشگاه اورمیه
وبلاگ پسرم یاشار
وبلاگم در پرشین بلاگ
وبلاگم در dotphoto
وبلاگم در فتو بلاگ
وبلاگ عکسهام
وبلاگم در میهن بلاگ
وبلاگم در بلاگفا
فرهنگ واژگان فارسی به فارسی
مترجم روسی به آذربایجانی
Canli Tv
fox
atv
NTV
döviz
FASB
sabah
بازار کار
سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران
پایگاه نشریات الکترونیکی دانشگاه تهران
kalal d
Hurriyet Daily News and Economic Review
مؤسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی
star tv
فصلنامه علمب پژوهشی اقتصاد اسلامی
ویکی‌پدیا
پایگاه نشریات تخصصی دانشگاه امام صادق علیه السلام
yeni asir
پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات
Show Tv
پژوهشکده امور اقتصادی
CNN turk
موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی
MİLLİYET
cumhuriyet
اخبار ویکی پدیا
elsevier
دانشگاه آنکارا
سس بیر محفل شاعران اورمیه
todays zaman
دانشگاه فنی خاورمیانه - آنکارا
فصلنامه پژوهش های اقتصادی
Science Direct
دانشگاه غازی آنکارا
دایرة المعارف مالی و سرمایه گذاری
Taraf Gazetesi
دانشگاه اورمبه
دانشگاه غازی آنکارا GAZİ ÜNİVERSİTESİ
Türk Dil Kurumu
سایت های مراجع تقلید و علما
سازمان حسابرسی
Turkish Radio - Television Corporation Official Web Site
انسیتوی حسابداران دارای امتیاز انگلیس و ولز
دانشگاه بیلکنت آنکارا
انجمن CPAs ایالت نیویورک
سازمان سنجش ترکیه
كمیسیون اوراق بهادار آمریكا
مجله اینترنتی فصل نو
فدراسیون جهانی بورسها
دده قورقود کتابخاناسی
بورس اوراق بهادار استانبول
دانشگاه حاجت تپه آنکارا
بورس توكیو
پرتال جامع علوم انسانی
بورس اوراق بهادار تهران
1000 سایت در یک سایت
بورس آمریكا(نیویورك )
پایگاه اطلاع رسانی صنعت
بورس آمریكا(nasdaq)
دانشنامه اقتصاد و مدیریت
وبلاگم تو بلاگفا
تجزیه کسرها بصورت آنلاین
وبلاگم تو آرزو بلاگ
وب سایت سید حسن خمینی
ضوابط ومقررات عمومی در ارزشیابی مدارك دانشگاههای خارج از كشور
رتبه بندی داخلی دانشگاههای ترکیه
آموزش الکترونیکیِ زبان انگلیش
سرفصل های آزمون های سازمان بورس و اوراق بهادار
دانلود آهنگهای قدیمی آذری
نشریه مدیریت دولتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
دانلود فیلمهای قدیم آذری
نشریه مدیریت صنعتی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
قرآن به زبان آذری
نشریه مدیریت بازرگانی دانشكده مدیریت دانشگاه تهران
معرفی اسلام به زبان آذری
چطور بفهمیم یك عبارت انگلیسی را درست بكار می‌بریم؟
سایت سرگرمی آذربایجانی ها
فصلنامه علمی-پ‍ژوهشی اقتصاد مقداری (گروه علوم اقتصادی) دانشگاه شهید چمران اهواز
TRT TV CANLI YAYIN
همه لینکها

ابر برچسب ها

DÜŞÜNCE TÜRKCE ŞİİR